“Heç kim,  hətta atası Sultan Nəsrullah belə, təsəvvür etməzdi ki, bu arıq-cılız uşaq bir gün general olacaq”
1818-ci ildə İsmayıl bəy Peterburqda kadet məktəbində göndərilir. 1822 –cü ildə məktəbi bitirir  Əlahiddə Qafqaz Korpusu tərkibindəki Gürcüstan qrenadyor alayında sıravi əsgər kimi hərbi xidmətə başlayır, praporşik rütbəsi qazanır.
1826-1828-ci illərdə Rusiya-İran, 1828-1829-cu illərdə Rusiya-Türkiyə müharibələrində iştirak edir. Vəzifəsi ilə bağlı olaraq Moskva, Peterburq, 1832-1836-cı illərdə isə Varşavada yaşayır. Onunla birlikdə Varşavaya gedənlər arasında Abbasqulu ağa Bakıxanovun kiçik qardaşı general-mayor Cəfərqulu ağa Bakıxanov, kapitan Həsən bəy Ağalarov da vardı.
Ismayıl bəy 1826-1829 cu illər Rus-Fars müharibəsində…
3 sentyabr 1826 cı ildə Şəmkir yaxılığında, 13 sentyabr 1826 cı ildə Yelizavetpol (Gəncə) yaxınlığında gedən döyüşlərdə iştirak etdi.
28 yanvar 1827 ci ildə Leytenant hərbi rütbəsi verilir.
Iyul 1827 ci ildə Abbas Abad qalasının mühasirəsində iştirak etdi. Həmin ilin sentyabrın da qala alındı.
24 sentyabr – 1 oktyabr 1827 ci il tarixlərində İrəvan uğrunda gedən döyüşlərdə iştirak etdi.
25 yanvar 1828 cı ildə Rus-Fars müharibəsində göstərdiyi rəşadətə görə 4 cü dərəcə Müqəddəs Anna və 3-cü dərəcə “Aslan və Günəş” medallarına layiq görülür.
İsmayıl bəy 1828-1829 Rus-Türk müharibəsində..
14 iyun 1829-cu il Qars bölgəsi yaxınlığında Qaki Paşanın ordusu darmadağın edilir.
19 iyun 1829-cu il Ərzurum Sərəskəriyinin əsas qüvvələri məğlub edilir.
23 iyun 1829-cu ildə Həsən qalası tutulur.
24-27 iyun 1829-cu ildə Ərzurum uğrunda döyüşlər başlayır və Ərzurum tutulur.
İyul 1829-cu ildə İsmayıl bəyə xidmətdə fərqləndiyinə görə baş-leytenant hərbi rütbəsi verilir və 3-cü dərəcə Müqəddəs Anna  oredni ilə təltif edilir.
6 yanvar 1831-ci ildə İsmayıl bəy əvvəlki mövqeyini dəyişərək Povloviskinin “Həyat Qvardiyasına” təyinat alır.
7 oktyabr 1831-ci ildə igidliyinə görə “Qızıl Qılınc” ordeninə layiq görülür.
1835-1836-cı illərdə Varşavadakı (Polşa) Qafqaz Müsəlman Süvari Alayında xidmət edir.
6 dekabr 1835-ci ildə kapitan hərbi rütbəsinə yüksəlir.
1836-cı ildən xüsusi tapşırıqları icra etmək üçün Xüsusi Qafqaz Korpusunda xidmətə başlayır.
28 iyun – 30 sentyabr 1837-ci ildə Qara-Qaytaq vilayətini idarə edib.
1838-ci ildə mayor rütbəsi verilir.
31 dekabr 1839-cu ildə mükəmməl xidmətinə görə polkovnik rütbəsinə yüksəlir.
6 dekabr 1850 –ci ildə Qafqaz Süvari Alayında xidmətlərinə görə general-mayor rütbəsinə yüksəlir.
1851-də ildə iki min manat gümüş pul miqdarında maaşla istefaya çıxsa da, ehtiyatda olan zabit kimi fəaliyyət göstərir, müəyyən hərbi işlərdə çalışır. İstefasından sonra Şamaxıda və Qutqaşında yaşamışdır.
Qüsursuz xidmətinə görə dördüncü və üçüncü dərəcə Müqəddəs Anna ordeni , Müqəddəs Vlademir, dördüncü dərəcə Müqəddəs Georgi ordeni, Müqəddəs Stanislav , üçüncü dərəcə “Günəş və Aslan” ordeni,  “Cəsarətə görə” Qızıl Qılınc ordeni və digər medallarla təltif dilmişdir.
“Bir millətin inkişafı və yüksəlişi onun maarflənməsindən aslıdır”
İsmayıl bəy Qutqaşınlı dövrünün ən böyük maarifçilərindən biri idi.
İsmayıl bəy 1849-cu ildə öz vəsaiti hesabına Şamaxı müsəlman məktəbi üçün bina kirayə edib, müəllim və xidmətçilərin maaşlarını ödəyib, istefaya çıxdıqdan sonra həmin məktəbdə rus dili müəllimi kimi fəaliyyət göstərib.
Xidmət illərində İ. Qutqaşınlı bir sıra mütərəqqi rus ziyalıları ilə dostluq əlaqəsi yaratmış, rus və Qərbi Avropa mədəniyyətlərinin nailiyyətlərinə yiyələnmiş, dövrünün ən savadlı Azərbaycan ziyalılarından biri olmuşdur. Eyni zamanda o, Azərbaycanın böyük marifçi alimləri — Mirzə Fətəli Axundzadə, Qasım bəy Zakir, Abbasqulu ağa Bakıxanov və başqaları ilə yaxından dostluq etmişdir. Bu şəxslər Azərbaycan ədəbiyyatında «Paqonlu maarifçilər» adı ilə məşhurdurlar.
1850-ci ildə Rusiya Kənd Təsərrüfatı Cəmiyyəti Qafqaz şöbəsinin, 1864-cü ildə isə Rusiya Coğrafiya Cəmiyyəti Qafqaz şöbəsinin həqiqi üzvlüyünə seçilir. Həmin coğrafiya cəmiyyətinin digər üzvlərindən biri Mirzə Fətəli Axundzadə idi.
İsmayıl bəy Qutqaşınlı camaahat içərisində xeyriyyəçi biri kimi tanınırdı. İnsanların maarflənməsi ilə bərabər, onların iqtisadi vəziyyətlərinin yüksəlməsi üçün də işlər görmüşdür. Dövrünün ziyalıları İsmayıl bəy haqqında olduqca müsbət fikirlər söyləmişlər. Qutqaşın və Şamaxı camaahatı da İsmayıl bəyə böyük sevgi və hörmətə yanaşmşlar.
İsmayıl bəyin həyatı haqqında onun qohumları, kəndliləri maraqlı xatirələr danışıblar.
Qohumlarından birinin dediyinə görə, həccdən qayıdarkən o, özü ilə bir qız və bir oğlan qul alıb və onları Qutqaşında azad edərək, yeni həyat qurmalarına səbəb olub.
Digər bir, əhvalata görə İsmayıl bəy İstanbulda olarkən, bir alverçidən şabalıdın qiymətini soruşub, lakin alverçi onun görkəminə baxıb deyib ki, “bu sənin xörəyin deyil”. Qüruruna toxunduğundan İsmayıl bəy Qutqaşına xəbər yollayıb ki, 40 dəvə yükü şabalıd göndərsinlər. Şabalıd gətirilib və İsmayıl bəy onu camaata paylayıb. Sultana xəbər çatdığında o bunun səbəbi ilə maraqlanıb, həmin alverçini cəzalandırılıb.
Heç kimin ayağına durmağı sevmədiyindən, həmişə evinə gələnlər onun ayaqüstə olduğunu görərmişlər, daima nökəri Çərkəzə kasıblara taxıl paylamaq göstərişi verərmiş.
Qutqaşın-Şamaxı bölgəsində iqtisadi vəziyyətin yaxşılaşması üçün ipək qurdunun yetişdirilməsində təşəbbüsləri olmuşdur.
İsmayıl bəy Qəbələ rayonunda qoz meşələrinin salınmasında xüsusi təşəbbüs göstərmişdir. Deyilənlərə görə İsmayıl bəy Qəbələ camaahatına qoz ağaclarını əkməsini məsləhət bilir və hər kiloqram qoz üçün bir qızıl verəcəyini deyir. Camaahat canfəşanlıqla meşələrdə, bağlarda, yol kənarlarında qoz ağacları əkirlər.  Məhsul yetişən kimi camaahat gəlir İsmayıl bəyin yanına ki qızıllarını versin. İsmayıl bəy gülümsəyərək onlara qızılın öz əllərində olduğunu söyləyir və məhsullarını satmalarını məsləhət verir.
İsmayıl bəy Qutqaşınlı baş verən ictimai proslərə biganə qalmamışdır. Xalqının azadlığını, rifahını,  vətəninin bütövlüyünü üstün tutmuşdur.
Rus ordusunda 25 illik xidmətdən sonra İsmayıl bəy 1847-ci ildən Şamaxıda «Bəy kommissiyası»nda işləmişdir
Salman Mümtaz İsmayıl bəyin sufi yolçusu deyil, kamil müsəlman olduğunu yazır. İsmayıl bəyin Məkkə ikinci  səfərinin kəşfiyyat xarakterli olduğu barədə də ehtimallar mövcuddur. Onun bu səfər əsnasında Osmanlıya bağlı ərazilərdə hərbçilərlə görüşməsi bu fikri qüvvətləndirir.
“Yol qeydləri”ndə kimlərlə görüşməsi, hansı əraziləri gəzməsi qeyd olunub. Hətta 1854-cü ilin aprelində Anadolu ordusunun marşalı Zərif Mustafa paşa İsmayıl bəyə gizli məktub göndərərək ondan Azərbaycan və Dağıstanda Rusiya əleyhinə üsyan təşkil etməyi xahiş edib. Lakin bu məktub erməni polkovniki M.T. Loris-Məlikovun casuslarının əlinə keçib. Buna görə də 1855-ci ildən etibarən çar hökuməti İsmayıl bəyi nəzarətə götürüb. İsmayıl bəyin öldürülmə səbəbi də budur.

“No one, even his father, Sultan Nasrallah, would not have imagined that this lean, skinny kid is going to be a general in one day.
Ismail Bey was sent to cadet school in 1818, to St. Petersburg. In 1822 graduated from school andbegan military service as a soldier grenadier regiment of Georgia in the composition of the Separate Caucasus Corps, earning the rank of ensign.
He participated in 1826-1828-Russian-Iran, 1828-1829-Russian-Turkish War. Depending on the task, he lives in Moscow, St. Petersburg, Warsaw, in the years of 1832-1836. Among those who went to Warsaw was the younger brother of AbbasguluagaBakihanov Major-General Lord JafarguluagaBakihanov and Captain Hasan BeyAghalarov.
Mr. Ismail in Russo-Persian War in 1826-1829 years.. He took part in the battles on September 3, 1826 near the Shemkir, September 13, 1826 near the Ganja. January 28, 1827 given a military rank of Lieutenant. He took part in surrounding Abbas Abad fortress in July 1827. In September of that year the fortress is occupied. 24 September-1 October 1827 he participated in the battles over the Yerevan. January 25, 1828 for the courage in the Russian-Persian War, was awarded of St. Anne 4th degree 3rd degree “Lion and Sun” medals.
Ismail Bey in Russian-Turkish war of 1828-1829… June 14, 1829, near Kars region is destroyed the Qaki Pasha’s army. June 19, 1829,are defeated the main forces of Erzurum discrimination. June 23, 1829, Hassan Tower was caught. June 24-27, 1829 starts the battles for Erzurum and is caught. Ismail Bey in July 1829, for excellence in service awarded by military rank of senior lieutenant and 3rd degree of the St. Anna.
January 6, Ismail Bey in 1831 changed its previous position and assigned to Povloviski’s “Life Guard”. October 7, 1831, for the courage was awarded with “Golden Sword’s” Order.In 1835-1836-served in the Caucasus Muslim Cavalry Regimentin Warsaw (Poland).December 6, 1835-rising to the rank of captain. Since 1836, begin to serve in particular Caucasian Corps to carry out specific tasks. June 28 – September 30, 1837, was directed by the Gara-Gaytaq region. In 1838- given the rank of Major. December 31, 1839-for the perfect service, is rising to the rank of colonel. December 6, 1850, for his contribution in the Caucasus Cavalry Regiment, rising to the rank of brigadier general. In 1851, while resigned with the salary of two thousand pounds of silver coins, later has been working as a reserve officer, trying to define military roles. After the resignation lived in Shamakhi and Gutgashyn.
For the flawless service was awarded with the fourth and third degrees of the Order of St. Anne, St. Vladimir, fourth-degree Order of Saint George, Saint Stanislav, third degree, “Sun Lion” order, for the courage with the Order of the Golden Sword and others.
“The development and progress of a nation depends on its enlightened”- Ismail BeyGutgashinli
Ismail BeyGutqashenli was one of the greatest enlightener for his period. Ismail Bey in 1849 in Shamakha rent the building at his own expense for a Muslim school, paid salaries of teachers and servants, after the resignationworked at the school, as a teacher of the Russian language. In years of service, Gutgashinli established friendly relations with a number of progressive Russian intelligentsia, to appropriate with achievements of Russian and Western European cultures, has been one of the most educated and the intellectuals of his period. At the same time, has a close friendship with the greatest enlightened scientists – Akhundzadeh, GasimbeyZakir, AbbasguluA.Bakikhanov and others. These individuals known in the Azerbaijani literature as “Enlightened with strap”.
In 1850 was elected to Department of Agriculture of the Russian Caucasus, and in 1864 a full member of the Caucasian Branch of Russian Geographic Society. One of the other members of the Geographical Society was Akhundzadeh.
Ismail BeyGutgashinli known as one of the benefactors among nation. He took steps not only for people’s enlightened, but also to increase their economic situation.Intellectuals of the periodexpressed quite positive opinions about Ismail Bey.Gutgashyn nation approached toIsmail Bey with great love and respect.
Ismail Bey’s relatives and villagers spoke of exciting memories about his family life. According to one of his relatives, when he was returning from Hajj, he took upon himself the slave of a girl and a boy, and by freeing them in Gutgashyn, gave a reason to him have a new life. According to the another story, when Ismail Bey was in Istanbul, asking price of chestnuts from trader, but the trader look at the view of him and told “this is not your dish”. Touching to pride, Ismail Bey sent the news to Gutgashyn that, send to him 40 camel-load of chestnuts. Chestnut was delivered to Ismail Bey and he gave it to the people. When the news reached the Sultan, he inquired about the reason and punished the trader.
He didn’t like to get up to anyone, everyone who comes home always saw him in foot, always ordered to slave Cherkessia distribute the grain for poor.
Gutgashyn- had been initiated by cultivating silkworms for economic development in Shamakha region.
Ismail Bey has taken the lead in bringing in Gabala walnut forests. It is believed that Ismail Bey gave advice to Gabala nation to plant walnut trees and said for each kilogram to give a gold. People with zeal plant walnut trees in forests, gardens, roadsides. When the product grown people comes to Ismail Bey to get a gold. Ismail Bey says them with smiling that the gold in their hands, and gives advice to sell their products.
Ismail BeyGutgashin did not indifferent to the social processes. He was superior to freedom, prosperity, territorial integrity of his nation.
After 25 years of service in the Russian army in 1847, Ismail Bey worked in “Mr.commission”. Salman Mumtaz writes that Ismail not a Sufi passenger, but a perfect Muslim. There are assumptions about the nature of intelligence with the second visit of Ismail to Mecca. His meeting servicemen in this trip in the areas of the Ottoman Empire is strengthen this idea.
In the “Travel notes” was recorded with whom to meet, which areas to tour. Even in April 1854, marshal of Anatolian army Zerif Mustafa Pasha, secretly sent a letter to the Ismail Bey asking to organize a revolt against Russia in Azerbaijan and Dagestan. However, this letter passed into the hands of spies of the Armenian colonel MT Loris-Melikov. Therefore, since 1855, the imperial government took Ismail Bey under the control. This is the reason of Ismail’s murder.